На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.
В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева.
Сандански ще бъде домакин на събитие, посветено на изобразителното изкуство, музиката и словото. Това каза Албена Бугаринова от пресцентъра на Общинската администрация.
Проявата, която ще продължи пет дни, протича под надслова "Есенни вечери на изкуствата 2024".
Есенните вечери ще бъдат открити на 16 октомври в читалищна библиотека "Петър Караангов", поясниха от общината.
В началото на събитието е предвидено представяне на детската поредица на доктор Надежда Савова-Григорова "Приключенията на НадЕжко, таралежът хлебар без граници".
Детската поредица е избрана за акцент в проявата, защото съдържа полезни и поучителни истории, които целят възпитаването на добродетели в децата, добавиха от пресцентъра на Община Сандански.
Със спектакъла „Елементарни частици” на режисьора Крис Шарков Народният театър „Иван Вазов” ще закрие тази вечер 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който беше открит на 14 октомври в Скопие.
В рамките на фестивала зрителите в Скопие можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ, в рамките на програмата му беше проведен и уъркшоп на тема „Представяне на маски“, ръководен от режисьорката Сенем Чехвер от Турция.
В представлението „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” от София участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева.
Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а тази година в журито са включени театралният кри
От 24 до 30 септември Ансамбъл „Мездра“ ще участва в Седемнадесетия средиземноморски фестивал в Кипър, информира главният художествен ръководител и хореограф на състава Мирослав Аспарухов. Той допълни, че пет изяви подготвят с танцьорите във всяка от вечерите на фестивала, който се провежда в град Лимасол.
Участници са танцови формации от Сърбия, България, Гърция, Босна и Херцеговина, Кипър, добави ръководителят на мездренския състав. С двадесет танцьори тази година представяме изпълнения от всички фолклорни области на България, каза Аспарухов. Той уточни, че ансамбълът се включва за втори път в международното събитие.
Ансамбъл „Мездра“ има осемдесет активно танцуващи самодейци. Над 120 деца са включени в школата към състава, разпределени в различни възрастови групи.
Изложбата „Няма само един път“, представяща фрагмент от колекция „Илиян Дончев“, може да бъде разгледана в централната сграда на Художествената галерия в Казанлък. Това е втората експозиция от платформата на културния институт „Търсачите“, в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции. В настоящата изложба, която ще остане в галерията до 13 ноември, са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.
Програмата „Търсачите“ се опитва да изгради мостове между света на изкуството и държавните институции с онези хора, без които светът на изкуството е немислим, а именно колекционерите, каза по време на откриването директорът на галерията и уредник на изложбата д-р Пламен Петров. Той посочи, че колекционирането на изкуство е особен вид заним
Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One.
„В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж. И така, както само изкуството може да събере в хармония необяснимото, и фотографиите на Елена Филипчева излизат извън ограниченията на традиционното възприемане на фотографията и добавят смело неочаквани провокации“, разказват организаторите на изложбата.
Всичко започнало с пътуване до Тайл
„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев.
Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.
В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.
На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.
На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова.
Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конк
На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.
Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.
„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в
Туристическа обиколка „Сградите разказват“ и среща с екипа на изложбата съпътстват гостуващата експозиция „Истории зад фасадите“, съобщават организаторите от Регионалния исторически музей - София.
Изложбата представлява своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в София, и може да бъде разгледана до 6 октомври.
Като съпътстващо събитие музеят организира туристическа обиколка „Сградите разказват“ на 13 септември.
Тя дава още информация за включените в изложбата истории на обитателите на сградите и самите здания.
Сборният пункт за начало на обиколката е пред централния вход на Музея на София, уточняват организаторите.
От екипа отбелязват, че на 17 септември екипът на изложбата отново ще гостува на Централните хали.
„Там ще бъде представена сл
Общо 16 акварелни творби на Мариана Петкова под наслов "Импресии" представят знакови места от някогашната шуменска улица „Араста“, с тяхната историческа и архитектурна ценност, с личности от възрожденската история на града и с фигурални композиции от съвременния Шумен.
Картините ще бъдат подредени във фоайето на концертната зала на местното читалище „Добри Войников-1856“, като откриването ще е в следобедните часове на 26 октомври, съобщиха от културната институция.
„Колажната техника обединява част от творбите около идеята за първосъздателите – едно от първите читалища в България (което е „Добри Войников“ – б.а.), първия български оркестър (създаден в Шумен- б.а.) и първото театрално представление у нас (състояло се в града – б.а.), а живописните цветове въздействат с експресивност и наситеност. В експоз
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6.
Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.
Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина.
Комисията излъчи и три резерви - Мария Ландова, Мария Бичакджиян и Николина Джановска.
Те ще прекарат два месеца във френската столица. В този период им е подсигурено място за живеене и работа. Останалите разходи си покриват сами.
За резидентите няма ограничение във възрастта, но за да кандидатстват, трябва да са членове на СБХ, да са завършили висше об
„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изкуството. Не във всеки град има театър или опера, но киното може да ви пренесе навсякъде“, споделя още Илиев.
Припомняме, че място в културния календар на Габрово за септември заема за втора година 24-часовият театрален маратон на Драматичен театър "Рачо Стоянов".
На 11 септември в детския отдел на Регионална библиотека "Априлов-Палоузов" с участието на актьори от Държавен куклен театър-Габрвово, ще се проведе театралната миниатюра "Грамотното мишле".